Mała łazienka to nie problem

Właściciele mieszkań w blokach zdani są niestety na niewielkie przestrzenie łazienkowe. Trzeba w nich zmieścić wszystko, co niezbędne, dbając przy okazji o odpowiednią estetykę i funkcjonalność. Nie jest to jednak tak trudne jakby się mogło wydawać…. Możemy zainwestować w poradę projektanta, architekta lub darmową usługę projektowania, oferowaną przez salony wyposażenia wnętrz.  My również podpowiadamy, jak optymalnie zagospodarować taką przestrzeń, by była ładna i funkcjonalna.

Aranżując łazienkę na niewielkim metrażu, musimy pamiętać o pewnych zasadach. Najlepiej zapomnieć o kontrastowych kolorach, małych płytach i różnorakich wzorach, które, chociaż mogą się podobać, zmniejszą optycznie przestrzeń. Musimy działać z dużym sprytem i sprawić, że łazienka będzie większa, niż w rzeczywistości

Unikaj kontrastowych kolorów

W małej łazience warto postawić na jasne kolory, które optycznie powiększają wnętrze, więc jak najbardziej sprawdzą się na niewielkiej przestrzeni. Odcienie, bieli, beże, szarości czy pastele idealnie wpasują się w tę wymagającą przestrzeń. Wybierając płytki, kierujmy się tym, jak wpłyną na postrzeganie pomieszczenia. Te małe, wymagające wielu fug, będą dzieliły powierzchnię, optycznie ją pomniejszając, a nie na tym nam przecież zależy. Dlatego zdecydowanie lepiej sprawdzą się płytki w dużym formacie. Jednolita powierzchnia będzie sprawiać wrażenie większej, niż jest w rzeczywistości. Dotyczy to zarówno wykończenia ścian, jak i podłóg.

Szybki prysznic

Ten dylemat musimy rozważyć indywidualnie. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca i nie wyobrażamy sobie dnia bez odprężającej wieczornej kąpieli, to jak najbardziej postawmy na wannę. Na rynku dostępne są różne rozmiary, więc z pewnością znajdziemy taką, która wpasuje się w naszą łazienkową przestrzeń. Jeśli jednak nie jesteśmy zwolennikami długiego wylegiwania się w wodzie, a stawiamy na szybki prysznic, to wybierzmy kabinę typu walk-in. Rozwiązanie bez brodzika, z odwodnieniem liniowym i szklana tafla szkła zamiast standardowej kabiny, zaoszczędzą nam sporo miejsca.

Wszystko pochowane

Projektując łazienkę na niewielkiej przestrzeni, musimy wziąć pod uwagę kwestię przechowywania. Kosmetyki i środki czystości są niezbędne w każdym tego typu pomieszczeniu, jednak pozostawione na widoku wprowadzają chaos i sprawiają wrażenie bałaganu. By tego uniknąć, najlepiej już na początku zaplanować, gdzie będziemy je trzymać. Optymalne zorganizowanie przestrzeni ułatwi nam później utrzymanie łazienki w czystości. Sprawdzą się tu gotowe systemy meblowe od marki Devo. Kolekcje modułowe Koral i Mood, zaprojektowane przez Grynasz Studio, niczym kameleon wpasują się idealnie w otoczenie, a ich przemyślane rozwiązania pozwolą ukryć, to powinno zostać niewidoczne dla oczu. W obu kolekcjach odnajdziemy szafki, które w indywidualny sposób możemy ze sobą zestawiać, w zależności od potrzeb.

Kolekcja Koral posiada gotowe rozwiązania zabudowy stelaża WC, pozwalając na wygospodarowanie dodatkowego miejsca na przechowywanie. Poza tym możemy ukryć pralkę w specjalnie zaprojektowanej do tego celu szafce, dzięki czemu stworzymy jednolitą przestrzeń, która optycznie powiększy łazienkę.

W kolekcji Mood na uwagę zasługuje szafka z wbudowanym koszem na pranie, dzięki czemu nie musimy wyodrębniać miejsca na wersję wolnostojącą. Ciekawym rozwiązaniem są też relingi na ścianę, do których zamontujemy półki i pojemniki na podręczne łazienkowe akcesoria.

Jak widać, przemyślany sposób wykończenia małej łazienki może zdziałać cuda. Nie zamieni jej co prawda w obszerny salon kąpielowy, ale…