Jak urządzić małą łazienkę? Architektki  Magdalena Miśkiewicz i Izabela Widomska podpowiadają!

Aranżacja łazienki w bloku to zawsze jest wyzwanie. Niewielki metraż wymaga na nas optymalizacji przestrzeni. Z jednej strony trzeba rozmieścić wszystkie niezbędne elementy, takie jak wanna albo prysznic, toaleta i umywalka, z drugiej zaś, należy znaleźć miejsce na przechowywanie kosmetyków i środków czystości. Rozwiązaniem mogą być specjalnie dobrane meble łazienkowe z  naszej oferty.

Projektując łazienkę o małym metrażu musimy zoptymalizować przestrzeń i wykorzystać każdy wolny centymetr, nie zapominając oczywiście o ergonomii i funkcjonalności. Niezwykle ważną rzeczą jest przechowywanie,  w łazience znajduje się zazwyczaj sporo środków czystości jak i kosmetyków. By nie stały na zewnątrz i nie wprowadzały optycznego bałaganu, ale też nie utrudniały utrzymania porządku, niezbędne są funkcjonalne szafki i akcesoria. Ważne staje się takie urządzenie przestrzeni kąpielowej, by wydawała się większa niż jest w rzeczywistości.

Lustrzane triki

Architekci zazwyczaj mają swoje sposoby na aranżacje niewielkiej przestrzeni, a dzięki niektórym zabiegom i trikom można osiągnąć bardzo zadawalający efekt.

W małej łazience szczególną rolę odgrywają lustra, które optycznie ją powiększają. W swoich projektach planuję je nie tylko nad umywalką, ale również tam, gdzie spowodują odbicie i powiększenie przestrzeni. Może to być wystający komin, który obudowany lustrzaną taflą zniknie, czy ściana nad toaletą, która sprawi, że łazienka będzie wyglądała na większą niż jest naprawdę – doradza Magdalena Miśkiewicz właścicielka pracowni Miśkiewicz Design.

Praktycznym rozwiązaniem, które sprawdzi się w małej łazience jest  szafka z lustrem nad umywalką. Schowana za lustrzaną taflą przestrzeń do przechowywania pozwala na ograniczenie pozostawionych  na zewnątrz kosmetyków. Jednym z elementów kolekcji Koral, zaprojektowanej przez Grynasz Studio dla marki Devo, jest także szafka z lustrem, która pomieści flakony perfum, kremy i inne podręczne „upiększacze”.

System mebli modułowych Koral pozwala na dowolne zestawianie elementów i budowanie przestrzeni łazienkowej w oparciu o różne scenariusze użytkowe. Mamy bardzo dużą swobodę w komponowaniu ze sobą poszczególnych mebli i ich kolorystyki, wyboru uchwytów, a także sposobu wykończenia krawędzi frontów, co jest niezwykle istotne w przypadku małych łazienek. Co ważne dzięki modułowości systemu możemy nie tylko go dowolnie skomponować na samym początku, ale również rozbudowywać w trakcie użytkowania.

Gładkie jednolite powierzchnie wizualnie powiększają przestrzeń, dlatego warto zadbać o ukrycie tych elementów w łazience, które zakłócają tą jednolitą płaszczyznę.

Lubię gdy rzeczy w łazience są pochowane, tym bardziej jest to ważne na małej przestrzeni, dlatego zawsze staram się projektować tak, by pralka była zabudowana. W zależności od wielkości pomieszczenia może być to zabudowa połączona blatem umywalki i szafką pod nią lub wersja wolnostojąca. – radzi Magdalena Miśkiewicz.

Koral

Zabudowę pralki możemy wykonać na zamówienie u stolarza, ale też możemy skorzystać z gotowych rozwiązań jakie oferuje marka Devo w swojej kolekcji Koral.

Kolejnym elementem w łazience, który może zakłócić przestrzeń jest kosz na pranie. Zazwyczaj te wykonane z plastiku pojemniki nie należą do najbardziej estetycznych. W kolekcji Cristal 2.0 zaprojektowanej przez ASP K. CHRÓŚCIELEWSKI dla marki Devo znajduje się specjalna szafka z koszem przeznaczonym na bieliznę.

Dyskretnie schowana za drzwiami pozostaje poza zasięgiem wzroku, nie burząc tym samym estetyki wnętrza. Cristal 2.0 to kolekcja skierowana do grupy odważnych, śledzących trendy konsumentów. Ukształtowana w stylu Art Deco, wyróżnia się zdecydowaną, wyrazistą kolorystyką i progresywnymi rozwiązaniami formalnymi. Należą do nich półokrągłe lustra, otwarte szafki, półki oraz rozbudowane struktury podstaw i stelaży. Dzięki temu uzyskano kolekcję lekkich wizualnie i powiększających optycznie łazienkę elementów.

Wszystko na swoim miejscu

Im mniej rzeczy na zewnątrz, tym łatwiej utrzymać porządek, ale też przestrzeń wydaje się być bardziej uporządkowana. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zaaranżowanie strefy przechowywania.

W małych łazienkach niezmiennie sprawdzają się meble typu komoda pod umywalkę. Taki mebel może służyć jako blat do wygodnego odłożenia kosmetyków. Jego wyposażenie w pojemne szuflady rozwiązuje problem przechowania kosmetyków i artykułów higienicznych. Komoda z dodatkową otwartą półką jest wygodna np. do ułożenia ręczników czy bielizny. Polecam również rozwiązanie z szafką podumywalkową wiszącą – dzięki temu w małej łazience zyskujemy optycznie większą przestrzeń – doradza architekt  Izabela Widomska

System szafek podumywalkowych z szufladami jest niezwykle praktyczny. Wysuwając szufladę  mamy wszystko w zasięgu wzroku, a  przechowywanie w małej łazience staje się znacznie łatwiejsze. Ważne, by zadbać o segregatory, koszyczki czy inne przegródki ułatwiające organizację w środku. W kolekcji Mood zaprojektowanej przez Grynasz Studio, szuflada pod umywalką ma wbudowane specjalne przegródki, które pomagają w organizacji drobnych przedmiotów i kosmetyków, a także zapobiegają przemieszczaniu się rzeczy podczas wysuwania i wsuwania.

Jak mówi architekt  Izabela Widomska „Różnorakie półeczki, wieszaczki i kosze na bieliznę pomogą w stworzeniu domowej strefy spa”. Nawet w małej łazience można taką zaaranżować.

Przenośne akcesoria jak stojaki, wieszaki i stołeczki pozwolą na łatwe ich przeniesienie, zależnie od potrzeb. Doskonałym dopełnieniem dla  popularnych obecnie wanien wolnostojących jest stojak podłogowy na odwieszenie ręcznika czy szlafroka. Najlepiej sprawdzą się stojaki podłogowe wyposażone dodatkowo w półeczkę na ulubiony płyn do kąpieli. – dodaje architektka.

W kolekcji Viva 2.0 z oferty Devo znajdziemy praktyczne stojaki na ręczniki,  które wpasują się zarówno w klimat łazienki w stylu loft i jak i naturalnej. Zaprojektowana przez Grynasz Studio  kolekcja cechuje się prostą, pudełkową formą mebli. Dowolna konfiguracja szafki typu słupek oraz spora pojemność ułatwiają segregację nie tylko kosmetyków, ale również ręczników czy chemii gospodarczej, co jest  szczególnie ważne na małej powierzchni. Różne odcienie oklein drewnopodobnych wpisują się w popularny dziś oszczędny styl eko.

Jak widać mała łazienka może stać się całkiem przyjemnym salonem kąpielowym, jeśli tylko umiejętnie ją zaaranżujemy.

Magdalena Miśkiewicz Miśkiewicz Design www.miskiewiczdesign.pl

Izabela Widomska https://izabelawidomska.pl